Kontakt

Vi svarar jättegärna på dina frågor!

Tänk bara på att SCI Sverige drivs av volontärer, så det kan ta ett par dagar innan du får svar. Om du vill kan du också boka in ett Skype- eller telefonsamtal med någon i organisationen. Maila i så fall till den adress här nedan som passar bäst, så får du veta vem du ska höra av dig till.

För akuta ärenden eller frågor: info@ial.se eller styrelsen@ial.se 

 

Vill du volontära utomlands?

Allmänt om volontärläger: outgoing@ial.se (OBS: skriv på engelska!)
Om att åka på Nord/Syd-utbyte: nordsyd@ial.se
Om att åka som långtidsvolontär: ltv@ial.se

Questions about volunteer camps in general: outgoing@ial.se 
Questions about the North/South exchange: nordsyd@ial.se
Questions about long term volunteering: ltv@ial.se

As an international volunteer interested in the camps that SCI Sweden offers in Sweden, email us at incoming@ial.se

 

Vill du volontära på hemmaplan?

Aktiva volontärer i SCI Sverige är engagerade i åtminstone en arbetsgrupp. Kontakta samordnaren av arbetsgruppen du är intresserad av att hjälpa till i eller volontärsamordnaren om du ännu är osäker på vad exakt du vill göra och/eller vill bolla idéer med oss.

Active members in SCI Sweden volunteer in at least one field. Shoot an email to the coordinator of the work group you find most interesting, or, if you haven’t made up your mind about what exactly you would want to do, to the volunteer coordinator. We will try to help guide you.

 

Våra arbetsgrupper

Lägergruppen. Vill du ordna (vara värd för, koordinera eller leda) läger? Vara kontaktperson för utgående långtidsvolontär? Kontakta jacob.christman@ial.se

Ekonomigruppen. Bokföring, fondansökningar… Är du intresserad? Kontakta stefan.sehlin@gmail.com

Info/PR-gruppen. Vill du sprida ordet om SCI Sverige på mässor och skolor, fixa med hemsidan och Facebooksidan eller Facebookgrupperna, layouta, dela med dig av kort du tagit, kanske spela in en Youtube-film? Kontakta maja.vahlberg@gmail.com

Internationellt arbete. Kontakta gilbert.blondeau@ial.se

Volontärsamordningsgruppen. Guidar dig som vill bli aktiv, och utvecklar SCI Sveriges volontärsamordning. Är du intresserad av att hjälpa till men vet inte med vad? Har du någon idé på projekt du skulle vilja driva? Välj volontärsamordnare nedan och berätta vad du är intresserad av så hjälps vi åt att hitta något!

Borlänge: Shirahama Toshihide, toshi_shira@hotmail.com
Gotland: Ingrid Gustafsson, ingrid.gustafsson@ial.se
Gävle: Florian van Kuijk, florian.vankuijk@ial.se
Göteborg: Lovisa Herold, lovisa.olsson@ial.se eller Max Herold, max.herold@ial.se
Karlskrona: Fofuleng Babila, fofulengbabila@gmail.com
Lund: Tekla Lundin, tekla.lundin@hotmail.com
Norrtälje: Jacob Christman, jacob.christman@ial.se
Stockholm: Marco Albertsson, marcoalbertsson@gmail.com (write in English or French!)
Uppsala: Gilbert Blondeau, gilbert.blondeau@ial.se och Thomas Schallhart, thomas.schallhart@gmx.at
Umeå: Maja Vahlberg, maja.vahlberg@gmail.com
Västerås: Kristina Fjellgren, fjellgren_kristina@hotmail.com

 

Styrelsen 2018

Styrelsen samordnar arbetsgrupperna. Vill du kandidera till styrelsen? Eller känner du nån inom SCI Sverige som skulle vara passande som kandidat för något särskilt uppdrag? Mejla valberedningen@ial.se. Styrelsen kontaktar du på styrelsen@ial.se.

 

Ordförande: Jacob Christman, jacob.christman@ial.se
Sekreterare: Maja Vahlberg, maja.vahlberg@gmail.com
Ekonomiansvarig: Stefan Sehlin, stefan.sehlin@gmail.com
Träffsamordnare: Kristina Fjellgren, fjellgren_kristina@hotmail.com
Info/PR-ansvarig: Maja Vahlberg, maja.vahlberg@gmail.com
Lägergruppen, Sverige:
Volontärsamordnare:

 

 

Vill du skicka något annat än e-mail till oss?

Postadress: SCI Sverige, Västerhejde Toftavägen 211, 621 99 Visby
PlusGiro-konto: 94400-9 (info om medlemskap finner du här!)
Organisationsnummer: 802001-5965
 

…..

Vill du förbli uppdaterad om oss via mail?

Anmäl dig här och få nyhetsbrevet varje månad.




* Required