Kontakt

Vi svarar jättegärna på dina frågor!

Tänk bara på att SCI Sverige drivs av volontärer, så det kan ta ett par dagar innan du får svar. Om du vill kan du också boka in ett Skype- eller telefonsamtal med någon i organisationen. Maila i så fall till den adress här nedan som passar bäst, så får du veta vem du ska höra av dig till.

För akuta ärenden eller frågor: info@ial.se eller styrelsen@ial.se 

 

Vill du volontära utomlands?

Allmänt om volontärläger: outgoing@ial.se (OBS: skriv på engelska!)
Om att åka på Nord/Syd-utbyte: info@ial.se
Om att åka som långtidsvolontär: ltv@ial.se

Questions about volunteer camps in general: outgoing@ial.se 
Questions about the North/South exchange: info@ial.se
Questions about long term volunteering: ltv@ial.se

As an international volunteer interested in the camps that SCI Sweden offers in Sweden, email us at incoming@ial.se

 

Vill du volontära på hemmaplan?

Aktiva volontärer i SCI Sverige är engagerade i åtminstone en arbetsgrupp. Kontakta samordnaren av arbetsgruppen du är intresserad av att hjälpa till i eller volontärsamordnaren om du ännu är osäker på vad exakt du vill göra. Du kan också höra av dig av den enkla anledningen att du vill bolla idéer med oss.

Active members in SCI Sweden volunteer in at least one field. Shoot an email to the coordinator of the work group you find most interesting, or, if you haven’t made up your mind about what exactly you would want to do, to the volunteer coordinator. In one way or another we will do our best in meeting you halfway.

 

Våra arbetsgrupper

Lägergruppen. Vill du ordna (vara värd för, koordinera eller leda) läger? Vara kontaktperson för utgående långtidsvolontär? Kontakta jacob.christman@ial.se

Lägersamordnargruppen. Att arrangera träffar för aktiva medlemmar, låter det kul? Kontakta fjellgren_kristina@hotmail.com

Lägerkoordinatorgruppen. Är du sugen på att arrangera ett nytt läger i Sverige med oss eller vet kanske av en plats och verksamhet som skulle passa oss som handen i handsken? Vi är alltid öppna för nya samarbetspartners som verkar i förenlighet med vår vision. Kontakta toshi_shira@hotmail.com

Ekonomigruppen. Bokföring, fondansökningar… Är du intresserad? Kontakta stefan.sehlin@gmail.com

Info/PR-gruppen. Vill du sprida ordet om SCI Sverige på mässor och skolor, eller kanske spela in en dokumentärfilm? Kontakta maja.vahlberg@gmail.com

Volontärsamordningsgruppen. Guidar dig som vill bli aktiv och utvecklar arbetsgrupper. Välj volontärsamordnare nedan och berätta vad som intresserar dig!

Borlänge: Toshihide Shirahama, toshi_shira@hotmail.com
Gotland: Ingrid Gustafsson, ingrid.gustafsson@ial.se
Gävle: Florian van Kuijk, florian.vankuijk@ial.se
Göteborg: Lovisa Herold, lovisa.olsson@ial.se eller Max Herold, max.herold@ial.se
Karlskrona: Fofuleng Babila, fofulengbabila@gmail.com
Lund: Tekla Lundin, tekla.lundin@hotmail.com
Norrtälje: Jacob Christman, jacob.christman@ial.se
Stockholm: Marco Albertsson, marcoalbertsson@gmail.com (write in English or French!)
Uppsala: Gilbert Blondeau, gilbert.blondeau@ial.se och Thomas Schallhart, thomas.schallhart@gmx.at
Umeå: Maja Vahlberg, maja.vahlberg@gmail.com
Västerås: Kristina Fjellgren, fjellgren_kristina@hotmail.com

 

Vill du skicka något annat än e-mail till oss?

Postadress: SCI Sverige, Västerhejde Toftavägen 211, 621 99 Visby
PlusGiro-konto: 94400-9 (info om medlemskap finner du här!)
Organisationsnummer: 802001-5965
…..